legenda hallowenu

31. října 2007 v 15:21 | emily-fftl |  $ funny $
Jack O´lanter v překladu Jackova lampa neboli vyřezávaná dýně nebo tuřín. U nás zvláštní, třeba v USA úplně normální, že na halloween jsou před vchody do domů rozsvíceny vyřezávané dýně. Jak to podle jedné irské legendy vše začalo?

Byl jednou jeden Jack byl starý hříšník. On vlastně byl hříšník ještě předtím než byl starým. Kradl když bylo co, on pil, když mohl, on by pro vás klečel, když myslel, že to potřebuje. Kradl všechno co mohl jídlo, pití.

Smrt si přijde pro každou duši, které se kdy narodila, ale ke každému v jiné poběpodobě, tak když si smrt šla pro Jacka měla podobu ďábla. Zjevil se na silnici a volal na Jacka."Hej ty!" Jack odpověděl:"Pane jste sám, já žebrám u vás o odpuštění nemůžu za to, že vám chybí v udírně slanina to Drvoštěp. Nechte mě jít jsem hloupí a ubohý."

"Proč Jacku?" Ďábel nehne brvou a dál mluví:"Jsem raněn, že mne nepoznáváš.

"Ó už vás poznávám." řekl Jack."Parohy na hlavě, dlouhý ocas, oči jako uhlíky a ten sirný zápach myslím, že na silnici se nenajde stejného poutníka, pane. To já jen, jsem tak ubohý..." Pekelstvo ho přeruší:"To už jsi říkal, ale mím problémem není Jim Drvoštěp ne dnes, ale ty Jacku si mé znepokojení." "Jak to?" ptá se Jack.

"Tak tedy, tvůj čas vypršel a je čas opustit toto slzavé údolí a jít dál, kde budeš sklízet odměny za život tady. Teď musíš jít se mnou."

Jack na jednou začne vyprávět svůj strastiplný život, ve kterém chtěl být poctivý, ale nikdo mu to neumožnil. Když začal mluvit o své matce na smrtelné posteli, která mu dávala poslední stříbrňák. Tak ho ďábel zastavil s tím, že jeho matka ještě žije a že mu nikdy nadala ani měďák natož stříbrňák. I přes tento nedostatek nechal ho dál mluvit. Nakonec se ho snaží podplatit tak, že budou krást spolu, že ďábel se může měnit do mnoha podob a mizet podle přání a v penězích jsou přeci kořeny... V tom ho ďábel preruší : "Pěkný plán, v pekle ho budete moct provést." Jenže Jack vzal svůj vak hodil do něj ďábla a pevně uvázal ho řetězem a přitiskl na ďábla kříž. Ďábel přísahal, klel, proklínal všemi možnými způsoby do konce vymyslel i nějaké nové, ale nic nepomohlo.

Nakonec se ďábel zeptal co chce. Jack odpověděl, že stačí když ho nechá být. Ďábel ho nechal a prý i rád. Ale jeho slib bude platit jenom sedm let. Jack ho pustil a ďábel zmizel

Sedmi let práce mu moct nepomohlo, jelikož jeho hříchy předtím byli moc velké. A tak, když umřel šel do pekla, ale tam ho ďábel nechtěl. A poslal ho temnou na cestu, aby klepal u dveří a hledal, kde ho vezmou. Jack řekl, že cesta je temná jestli mu nedá uhlíky, ďábel mu je dál a řekl ať odejde. Ale Jack nemohl vzít uhlíky do ruky protože byli moct horké a tak dostal tykev, kterou si vyřezal a cestoval tmou, ale nikde ho nepřijali a tak skončil zase na zemi, kde hledal své tělo do té doby než ho najde a mezitím mu budou cestu ozařovat uhlíky v tuřínu. Tak lidé vydívali osamělé světlo v močálech, polích skrz mlhy, které pokračuje do tmy a na nebezpečná místa.

Ti, kdo vědělo o Jackovi vyřezávali tuříny aby nenavštívil jejich domovy. Potom co Irové tento zvyk přivezli do Ameriky začali se používat dýně jelikož tu byli dostupnější a hojnější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.