bmth

16. listopadu 2007 v 12:01 | emily-fftl
BMTH je mladá kapela z anglického Sheffieldu a i když je Count Your Blessings jejich první regulérní deska, stihli si už vybudovat slušně znělé jméno. Je celkem zbytečné snažit se je korektně zaškatulkovat, nebudou nikam tak úplně pasovat. Tvrdost a melodie poskakují ruku v ruce, jen chvilku jedna či druhá výš. O melodie se stará především kytara, ta umí od Heavy metalových sól přes návykové pasáže alá Bullet For My Valentine až po nekompromisní Trash či Hardcore. Zpěv zcela náleží tvrdosti. Většinou by svým krákáním slušel Black metalu s častými přechody do hlubokého growling. Naštěstí pro mě krákání vede.
I. Pray For Plagues. Close your eyes, pray for plagues. Do alba uvádí krátký chaos, bez kterého bych se obešel pro jeho časté nadužívání, hned nato se objeví melodie, hned na to změna rytmu. Nicméně rytmus zvládají měnit logicky, nerozbíjí tím skladby ani atmosféru. Neubráním se poklepávání nohou, okamžitě jsem vtažen do alba, so clap your hands to the sound/of everyone first born dying now, melodicky, tvrdě i rychle se žene dál. První zpomalení alba mi připomene první Machine Head (slow). II. Tell Slater Not To Wash His Dick. I've seen your eyes, i've seen your eyes, i've seen your eyes. Rychlé a přímočaré, může to být Trash, může to být Hardcore, s chytlavou jednoduchou melodií kdy na pozadí běsní bubny i zpěv, aby ke konci výrazně zpomalila, bubny i kytary se změnily v záseky a skončila v pomalém, smutně instrumentálním závěru. III. For Stevie Wonders' Eyes Only. Rychlé sloky přechází v důrazný refrén, který bude to první co si budete pamatovat. I whispered in her ear:/Fear me dear, for I am Death,/I'll take your hope, your dreams, your love,/Till there's nothing left. Asi nejvýraznější skladba alba. Obsahuje nejvíc zlomů, dokonce část by svou nemelodičností a precizní baterií obstála i jako Black a chytlavý refrén zopakuje několikrát, což je na Count Your Blessings výjimkou. I could make it December every day.
IV. Lot Like Vegas. V první části se řítí kupředu jako férový drum-beat, aby se zlomila do heavy sóla a druhou částí naplnila označení heavy metal with harsh vocals. Úžasná, jednoduchá (oproti zbytku). V. Black And Blue. Ukazuje jak by vypadal drum-beat s heavy kytarami, uprostřed vrátí do hry záseky, následuje Hardcore skandování do Heavy sóla. You've still got Hell to look forward to. Uzavírá ji opět skvělá instrumentální pasáž. VI. Slow Dance. Navazuje na závěr předchozí a je instrumentální celá, mohla by klidně být jen součástí Black And Blue (taky dokud jsem nesledoval jednotlivé skladby s texty, tak jsem si myslel že je), nicméně i kdyby takové udělali celé album, věřím že by bylo skvělé.
VII. Liquor And Love Lost. Začne opět poměrně přímočaře obohacená o skřípavé záseky a před očima vidím naprosté peklo pod pódiem. I tentokrát se rozvětví, zvolní do středního tempa a kytary projdou přes Heavy do Trash. So much for living forever, so much for death do us part. VIII. Medusa. Složky jsou stále melodické kytary, zlomy v rytmu, Death vs Black vokály i sólo, přesto je to stále nové, zábavné, don't worry dearest, beauty is only skin deep. IX. Fifteen Fathoms. Druhá instrumentální. Nádherná. Pomalá. Éterická. Melancholická. Jemná. Opět se mi potvrdilo, že pomalé a něžné písně od jinak tvrdých kapel jsou vlastně úplně nejkrásnější. Poprvé mě tak nadchla Burning Red od zmiňovaných Machine Head. X. Off The Heezay. Kruh se uzavírá. Struktura se podobá první skladbě, jen na místo přitvrzování nepatrně zvolňuje. Textem je vlastně romantická, na první (vlastně ani desátý) poslech bych to ale neprokoukl. I guess when when we left each other for the first time/we didn't think goodbye would be our new favorite line. Konec příchází na melodických kytarách s pár tóny piána jako epitafem.
Přes všechny změny rytmu, nálad i stylů, přes svoji pestrost, je album úžasně kompaktní. Není přístupné na první poslech a chce to práci se do něj vpravit. Což beru jako další a poslední plus.
/* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://adarbo2.bbmedia.cz/please/showit/748/1/1/6/?typkodu=js&_idplan=24292"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.